31-4A District Track Meet (Alice) boys results

JV top 6 finishers: 

100 m: Joseph Tamez 2nd ; 12.47 200m- Braedon Moreno 2nd ; 24.91 Rolando Soilz 6th ; 26.52 

 

1600 m:   Ramos 1st ; 5:30 Nehemiah Zamora 2nd 5:31 3200m- Camden Ramos 1st ; 12:13 

 

4×100 Relay(2nd) – Joseph Tamez, Rolando Soliz, Braedon Moreno, Draven Pena 

 

4x 200 Relay (3rd) – Joseph Tamez, Rolando Soliz, Braedon Moreno, Elias Gomez 

 

Shot Put – Michael Guajardo – 4th, Tyler Peterson – 5th, Frank Mungia – 6th 

 

Discus: RJ Mata – 2nd, Frank Mungia – 5th, Peyton Burnett – 6th 

 

Pole Vault: AJ Garcia – 1st, John Cooper – 2nd

 

 

Varsity Boys Top 6 Finishers: 

200m: Cody Stace (4th) 

 

400m: Jacob Figueroa (1st) • Noah Barrientez (2nd) • Adrian Reyes (3rd) 

 

800m: Ivan Avila (2nd) • Adrian Reyes( 3rd) 

 

1600m: Ivan Avila (1st) • Anthony Garrett (2nd ) 

 

3200m: Anthony Garrett( 1st) • Ivan Avila (2nd) 

 

110 Hurdles: Guillermo Valdez (6th) 

 

300m Hurdles: Guillermo Valdez (3rd) • Austin Candelaria –(6 th) 

 

4x100m Relay (3rd) – 44.65 • Rey Rosas • Noah Barrientez • Chiso Nwampka • Hector Tamez 

 

4x200m Relay (2nd) – 1:32 • Rey Rosas • Kyler Marquez • Chiso Nwampka • Cody Stace 

 

4x400m Relay (1st)-3:31 • Noah Barrientez • Cody Stace • Adrian Reyes • Jacob Figueroa 

 

Long Jump: Noah Barrientez (2nd) Shot Put • Jayden Whitehead (1 st) • Elijah Bueno (6th)

 

Discus • Jayden Whitehead- (2nd) • Francisco Benavidez (5th)

 

High Jump • Francisco Benavidez (1st)

 

Pole Vault • Austin Candelaria- (4th)

 

Area Qualifiers (Boys):

·      Noah Barrientez-400m, 4×100 Relay, 4×400 Relay, Long Jump

·      Cody Stace- 200m, 4×200 Relay, 4×400 Relay

·      Adrian Reyes – 800m, 400m, 4×400 Relay

·      Ivan Avila- 3200,1600,800

·      Anthony Garrett – 3200, 1600

·      Rey Rosas- 4×100 Relay, 4×200 Relay

·      Jacob Figueroa -400m, 4×400 Relay

·      Chiso Nwampka- 4×100 Relay, 4×200 Relay

·      Jayden Whitehead- Shotput, Discus

·      Hector Tamez- 4×100 Relay

·      Kyler Marquez- 4×200 Relay

·      Francisco Benavidez- High Jump

·      Austin CandelariaPole Vault

·      Guillermo Valdez- 300m hurdles

The Area Track Meet will be held on Thursday, April 15th at La Feria HS.